-Η Ελληνίδα αθλήτρια του άλματος επί κοντώ, Κατερίνα Στεφανίδη, μετά το καταπληκτικό άλμα στα 4,85 μετρα, μας χάρισε το τρίτο χρυσό μετάλλιο στους εφετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες και το πρώτο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ!

Ολόκληρη η Ελλάδα πανηγυρίζει το τρίτο χρυσό μετάλλιο, που κερδίζει στους εφετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέϊρο, μετά το καταπληκτικό άλμα επί κοντώ στα 4,85 μετρα, που πραγματοποίησε η αθλήτριά μας, Κατερίνα Στεφανίδη, κατακτώντας την πρώτη θέση. Η Ελληνίδα αθλήτρια, που είναι σε εξαιρετική φόρμα, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου και έπειτα από μια συγκλονιστική μάχη με την Αμερικανίδα, Σάντι Μόρις, χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ και το τρίτο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας.
Έτσι στο Ρίο η Ελλάδα έχει πλέον φθάσει μέχρι τώρα τα έξι μετάλλια, τρία εκ των οποίων χρυσά και ο ελληνικός Εθνικός Ύμνος θα ακουστεί τα ξημερώματα της Κυριακής, όταν και θα γίνει η απονομή στην Κατερίνα Στεφανίδη, που θα κρεμάσει στο στήθος της ακόμη ένα μετάλλιο εφέτος, μετά το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ και το χάλκινο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πόρτλαντ.
Η Κατερίνα Στεφανίδη γεννήθηκε στην Αθήνα τον Φεβρουάριο του 1990 και μεγάλωσε στα γήπεδα του στίβου, καθώς οι γονείς της ήταν αθλητές του κλασικού αθλητισμού, στο τριπλούν ο πατέρας της και στις ταχύτητες η μητέρα της.
Η ίδια, από μικρή μαγεύτηκε από το άλμα επί κοντώ και το ταλέντο της φάνηκε νωρίς, μια, που ήδη από την κατηγορία των κορασίδων είχε αρχίσει να καταρρίπτει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο, αρχικά σε σχολικό επίπεδο (χρυσό στην Γυμνασιάδα του 2006), ενώ μεγαλώνοντας κατέρριψε όλα τα παγκόσμια ρεκόρ στην ηλικία της, καθώς και το παγκόσμιο ρεκόρ νέων (κάτω των 18) με άλμα στα 4,37 μέτρα.
Ήταν μόλις 15 ετών όταν εκπροσώπησε την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στο Μαρακές το 2005, όπου αναδείχθηκε νικήτρια με άλμα στα 4,30μ.
Δύο χρόνια αργότερα έφθασε στη δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στην Οστράβα, με άλμα στα 4,25 μέτρα, ενώ με την ίδια επίδοση το 2008 κρέμασε στο στήθος της το χάλκινο μετάλλιο στο World Junior Championship στο Μπίντκος της Πολωνίας.

Οι επιτυχίες της στις ΗΠΑ και η πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Την ίδια χρονιά, η Κατερίνα Στεφανίδη, αρχίζει να αγωνίζεται με τους Stanford Cardinals, καθώς η υποτροφία που κέρδισε από το Πανεπιστήμιο του Stanford την ανάγκασε να μετακομίσει στις ΗΠΑ.
Τα αποτελέσματα της συστηματικής προπόνησης δεν άργησαν να φανούν και το 2011 ανεδείχθη δεύτερη στο Αμερικανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, με άλμα στα 4,40 μέτρα., ενώ η ίδια επίδοση της χάρισε την τρίτη θέση στο Αμερικανικό Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου την ίδια χρονιά. Ακολούθησαν η δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 23 στην Οστράβα και η τρίτη θέση στην Πανεπιστημιάδα στο Σεντζέν στην Κίνα με ισοφάριση του προσωπικού της ρεκόρ στα 4.45 μέτρα.
Στην πρώτη της συμμετοχή σε αγώνες ως ενήλικη, η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε την τρίτη θέση στο Αμερικανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου με επίδοση 4.35 μέτρα.
Το 2012 βελτίωσε κατά πολύ την επίδοσή της (4,48 μέτρα.), κερδίζοντας το Πρωτάθλημα στο Pac-12, που έγινε στο Όρεγκον, ενώ ένα μήνα αργότερα έγινε πρωταθλήτρια στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα στο Ντέ Μόιν, στην Αιόβα με 4.45 μέτρα. Το ρεκόρ της σεζόν έγινε στο Λίβερμορ της Καλιφόρνια με 4,51μέτρα τον Ιούλιο του 2012, που είναι και το εθνικό ρεκόρ της Ελλάδος για αθλήτριες κάτω των 23 ετών. Εκείνη τη χρονιά είχε και την πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
Το 2014 βελτίωσε την επίδοσή της στον Κλειστό Στίβο με 4,55μέτρα, αλλά και στον ανοικτό στίβο βελτίωσε το προσωπικό της ρεκόρ στα 4,57μέτρα, ενώ πέτυχε νέο ρεκόρ στα 4,60 μέτρα στο Diamond League της Νέας Υόρκης, όπου κατετάγη τέταρτη.
Ακολούθησε, την ίδια χρονιά, η πρώτη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ομάδων, που έγινε στο Ταλίν, όπου, εκπροσωπώντας την Ελλάδα κέρδισε, με άλμα στα 4,55 μέτρα.

Τα μετάλλιά της στα Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια Πρωταθλήματα

Στο Diamond League της Γλασκώβης βελτίωσε την προσωπική της επίδοση, πετυχαίνοντας άλμα στα 4,65 μέτρα, κερδίζοντας την τρίτη θέση, ενώ μία εβδομάδα πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κατάφερε να βελτιώσει ακόμα περισσότερο το προσωπικό της ρεκόρ με ένα μεγάλο άλμα στα 4,71μέτρα, ισοφαρίζοντας και το εθνικό ρεκόρ της Ελλάδος για τον Ανοικτό Στίβο.
Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2014 στη Ζυρίχη κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 4,60 μέτρα, ενώ την ίδια χρονιά κέρδισε την τρίτη θέση στο μίτινγκ του Μπέρμινχαμ με 4.57μέτρα, ενώ ήταν δεύτερη στη συγκεντρωτική βαθμολογία του Diamond League για το 2014.
Το 2015 βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ με 4.77 μ., κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο με 4.75 μέτρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Πράγας, ενώ στην αρχή της χρονιάς είχε κερδίσει και τα Millrose Games με 4.60 μέτρα.
Το 2016 ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που τον Μάρτιο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Πόρτλαντ των ΗΠΑ, ενώ τον Ιούλιο ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης, κρεμώντας στο στήθος της το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου στο Άμστερνταμ.
Πέρα από τις εντατικές της προπονήσεις και τους στόχους της στον αθλητισμό, η Κατερίνα Στεφανίδη επικεντρώνεται και στις σπουδές της. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, πήρε το bachelor της στο Πανεπιστήμιο του Stanford και το master της από το Arizona State University, ενώ μετά τους αγώνες του Ρίο θα συνεχίσει για το διδακτορικό της στην Ψυχολογία.